вторник, 10 ноември 2009 г.
понеделник, 2 ноември 2009 г.
сряда, 21 октомври 2009 г.
Галилееви нощи
петък, 25 септември 2009 г.
четвъртък, 17 септември 2009 г.
"Нощ на учените"-25. 09. 2009г
Целта на всички прояви в европейските страни е да се предизвика широк интерес към учените и тяхната роля за икономическото и социално развитие на обществото, както и за повишаване качеството на живот. Различните събития ще дадат възможност на децата и техните родители да видят учените в по-различна светлина от тази, в които обществеността обикновено ги вижда и възприема - пред научна апаратура или компютри, в лаборатории и научни зали или на конференции и симпозиуми...
В България, проектът, посветен на Нощта на учените 2009 - STAR NIGHT, се реализира от консорциум с участници: Технически университет - София (координатор), Клуб "Млади Таланти", ДИПКУ на Тракийския университет - Стара Загора, Русенски университет "Ангел Кънчев", Съюз на българските астрономи, Медицински университет - Пловдив, Община Пловдив и Академията за танцово, музикално и изобразително изкуство и с партньорството на национално и местно ниво със Съюза на учените в България, Съюза на физиците в България, музеи, общини и много други организации.
На 25 септември 2009 г. са предвидени различни забавни прояви в София, Пловдив, Русе, Стара Загора, Варна, Шумен, Ямбол, Силистра, Плевен, Хасково и Димитровград. Голяма част от тях са свързани с Международната година на астрономията 2009, 30 години от полета в Космоса на първия български космонавт Георги Иванов и на 140-годишнината от основаването на основната и най-стара научна институция у нас - Българската академия на науките. Разнообразната програма включва изложби, награждаване на победителите в обявените конкурси за млади хора, забавни демонстрации в Кабинетите по любопитство, научни шоута, прожекция на филми, музикални и поетични изпълнения на учени и т.н.

25. 09. 2009г.
Програма
Изложби 18:00 – 19:00 часа
18:00 часа, зала 5 на НАО:
„Българската следа в науката” – постерна, на Национален Политехнически музей София;
„Стари уреди и учебници по физика” –музейна.
18:30 – 19:00 часа, фоайе на НАО
„Вселената на Земята” фотоизложба –откриване.
Виж снимки!
19:00-19:15 часа Представяне на участниците и гостите-презентация;
20:00-20:20 часа „Любителска астрофотография” -Камен Фърлинков -член на групата „Ловци на небесни съкровища”; представяне на постоянната изложба от астрофотографии
20:20-20:40 часа –„Небето е без граници” - Ивайло Динев – член на астроклуб „Персей”- Силистра; Предствяне на дейността на Астроклуб –Букурещ за трансгранично приятелство.
20:40-21:00 часа „Кабинети по любопитство” – демонстриране на любопитни опити-представени от най-младите членове на клуб „Персей”
21:00-21:30 часа Скайп връзка с членове на клуб „Персей”, извън Силистра и извън България-студенти по инженерна физика, по астрономия, по телекомуникации и др., изследователи и откриватели на нови планети;
21:30-22:00 часа „Звездите греят еднакво за всички нас” -наблюдение на звездното небе
Виж снимки
вторник, 11 август 2009 г.
петък, 19 юни 2009 г.
35 Астроконференция -Варна 26-28 юни 2009 г,

На 30/31.05.2009 часовете, които трябваше да се направят снимки бяха 12.00 UT, 17.00 UT, 20.00 UT, 22.00 UT и 02.00 UT. За България удобни часове бяха 20.00 UT, 22.00 UT ,но в 20.00 UT имаше все още облаци тъй като времето беше лошо цял ден. В 23.30 местно време небето се изчисти и ние имахме възможност да направим снимки. Снимките трябваше да започнат да се правят 15 минути преди и след дадения час. Като снимките се правеха през 5 минути. След направата на снимките трябваше да свалим дигитални координати на Луната, Сатурн и Регул от Лъв от тях, като за целта проф. Бакхаус беше предоставил на всички участници в проекта програма, с която можехме да свалим тези координати от снимките. Получените данни ние качихме в сайта на проекта .
От проекта научихме как се правят снимки на космически обекти, какво са дигитални координати и как да свалим такива координати на обект от снимка.
вторник, 2 юни 2009 г.
Нашите приятели -4 г клас ОУ Иван Вазов
Учениците от 4г клас на ОУ "Иван вазов", с класен ръководител г-жа Нели Стоянова са дългогодишни активни участници както в обучителните извънучилищни групи в НАО, така и в инициативите посветени на отбелязването на Световната година на астрономията. Те бяха сред челните редици при подготовката на Детският празник "Усещане за вселената".
Последни новини: НАО "Галилео Галилей" оцеля
ДЕТСКИ ПРАЗНИК „УСЕЩАНЕ ЗА ВСЕЛЕНАТА”-беше проведен на 01 ЮНИ 2009Г. По инициатива на НАО „Галилео Галилей”, със съдействието на РИО на МОН и Отдел „Образование”-Силистра и финансовата подкрепа на Е.ОН- България
Една световна идея: През 2009 година, посветена на астрономията, в целия свят се планират и провеждат глобални инициативи, целящи:
- да се даде шанс и възможност на всички хора на Земята да участват във вълнуващата научна и технологична революция, започната от Галилей;
- да почувстват вълнение от собственото си откритие, чрез наблюдение през телескоп и да изпитат удовлетворение от полученото знание за Вселената.
Това ще помогне на хората да осъзнаят своето място във Вселената и да получат собствено усещане за нейната красота.
Основен акцент на тези инициативи са младите хора.
Чрез подобряване на формалното и неформалното обучение по астрономия в училища, научни центрове, планетариуми и музеи ще се осигури поглед към науката и работата на изследователите и по такъв начин ще се стимулират младите хора за професионална реализация в областта на природните науки и технологиите.
Една от ключовите инициативи „Усещане за Вселента” предвижда повеждането на Детски празници, на който чрез игри, песни и рисунки деца деца на възраст 7-12 год. да покажат своето усещане и да изразят своето отношение за красотата, хармонията и грандиозността на Вселената.
Организация: Дейно участие при организирането на празника взеха общински служители от Отдел „Образование”: г-жа Атанаска Атанасова, ........, Директорът на НАО „Галилео Галилей” г-жа Марлена Любенова, Нели Иванова - учител в НАО, г-жа Йорданка Маринова - преподавател в ЦУТНТ и ученици-кръжочноци в НАО. Инициативата стана възможен благодарение на финансовата подкрепа на Е.ОН- България, които предоставиха 1000 лева за материали и награди и Община Силистра осигурила ...... лева за озвучаване и сценични изяви на малките деца от нашия град.
Място на провеждане: Централен площад –гр. Силистра.
Време на провеждане: 01. 06. 2009г., от 09.00 часа
· Дефиле с космически, карнавални костюми: Деца от 6 детски градини атрактивно облечени като ”Двойници на известни учени”, „Извънземни”, „Космически обекти” и др. взеха участие в празнично трилъчево дефиле, чийто финал на Централния градски площад даде ефктно начало на този празник.
С невероятни костюми на извънземни жители се представиха участниците в астрогрупа "Звезден пътешественик" 5 клас, към НАО "Галилео Галилей"- ученици от 5б клас на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий": Димитър Плугаров, Симона Димитрова, Кристиана, Мая Манолова, Теодора Димитрова, Нора Христова
- Спирка „Аз рисувам Вселената”: Конкурс за детска рисунка върху асфалт “Небесно огледалце” и комикс върху тапет “Космически приключения” (филм за астрономическия телевизор в НАО). Децата с извени заложби в изобразителното изкуство и техните учители, намериха поле за изява.
- Спирка „Космическа мисия: Познание”: Състезателни кръстословици и судоку.
- Спирка „Забавни демонстрации”: Ще бъдат демонстрирани опти Из интергалактическото менюто на “Ресторант на края на Вселената”
Вирджиния Михайлова (7 клас, ОУ "Иван Вазов") -"Дупка в ръката"
Пресияна Хараламбиева (5 клас, ОУ "Св. Св. Кирил и Методий") - "Скривалище зад огледало"
Преслава Йорданова (6а клас, ОУ "Иван Вазов") - "Спектър от перце" и "Духче в замъка"
Ивета Аврамова (6а клас, ОУ "Иван Вазов") - "Спектър от перце" и "Духче в замъка"
Галина Иванова (6а клас, ОУ "Иван вазов") - "Слънчев спекър"
Ива Иванова (4г клас, ОУ "Иван Вазов") - "Водна роза", "Клоун на равновесието"
- Спирка „Космохимия”
- Изложба от макети и уреди и Демонстрационно моделиране “Знам и мога”- окраса за детската стая и забавни детски играчки; изработване на космическа ракета и совалка, марсиански вседеход и нанороувър, слънчева печка, слънчев часовник, съзвездия, планетата Сатурн и др.
- Наблюдение с телескоп на Слънце и земни обекти.
Лора Абед Ал-Уахаб (10 клас, ЕГ) - Наблюдение и регистриране на видимото денонощно движението на Слънцето по небосвода, с цел определяне на радуса на Земята
- Снимки от празника може да разгледате тук:
петък, 15 май 2009 г.
Globe at Night 16-28 mart 2009
Наблюдателен гид
Уважаеми родители, участници в Глобалния проект „Земното кълбо през нощта”, предлагаме ви един много интересен и лесен начин да станете част от световното общество на любителите астрономи.
С тази инициатива искаме да насърчим ученици от различни възрасти, да приложат наученото в извънкалсните групи по астрономия в НАО „Галилео Галилей”- Силистра, като проведат научно изследване в градски условия на зависимостта между звездната величина на видимите звезди и светлинното замърсяване над нашия град.
Тъй като наблюдението ще се проведе в ранните часове на вечерта, считаме че това дава добра възможност да направим Вас, техните родители съпричастни както с дейностите на вашите деца, така и с проблема за светлинното замърсяване и неговите екологични последици.
Идеята е свързана с това, да се сформират семейни наблюдателни екипи (ученик-родител/и, настойник/ци), които да проведат наблюдение на съзвездието Орион. Екипите ще научат,че звездите имат различни звезди величини (блясък) и че това дава възможност на учените да изучават светлинното замърсяване.
Като използват данните от своите наблюдения, екипите, респективно учениците ще участват в създаването на база данни. Тази база данни ще бъде отчетена и анализирана в местен и национален мащаб и сравнена със световната такава.
Образователни цели, които ще бъдат постигнати
Екипите ще:
1. Използват познанията си за географски координати, за да определят точното си местоположение.
2. Локализират съзвездието Орион, като използват звездни карти.
3. Определят граничната звездна величина на най-ярките звезди, видими от съответното наблюдателно място.
4. Анализират специфична база данни.
5. Направят изводи от картата на светлинното замърсяване.
Необходими материали
1. Информационно-образователен пакет.
2. Нещо за писане (молив или химикал).
3. Нещо, на което да се пише (наблюдателна бланка).
4. Фнерче за нощни наблюдения (обезопасено с чевена светлина, която не дразни очите и не нарушава тяхната адаптация).
5. GPS уред, уеб страницата Мапорама (www. maporama.com)
Забележка: Инициативата е достъпна за всеки, който живее или работи в една от 110-те държави, присъединили се към програмата GLOBE
Пет лесни стъпки за успешно реализиране на вашето изследване.
1. Предварително: При всяко наблюдение е необходимо да се знаят точните координати на мястото на наблюдението, в случая това е къщата, блока или друго място. Тези координати могат да се получат, ако имате GPS или като използвате възможностите на някои от страниците: http://www.globe.gov/GaN/observe_latlong.html
www.maporama.com
2. Открийте съзвездието Орион върху звезното небе след залеза на Слънцето в интервала 19 часа – 23 часа всяка вечер от 16 до 28 март:
· Отидете на открита наблюдателна площадка на НАО „Галилео Галилей” – Силистра, на 26.03. 2009г. в 19. 00 ч., а през останалите нощи на тъмно място, от което се открива изглед към южния хоризонт -селска нива,балкон,двор.
· Постойте поне 10 мин. на открито и на тъмно, за да свикнат вашите очи с тъмнината;
· Открийте Орион на небето (за тази стъпка могат да ви помогнат вашите деца).
3. Сравнете наблюдаваното небе със звездните карти от пакета и направете оценка.
4. Запишете вашите данни в наблюдателната бланка на екипа. Изпратете резултата на страницата http://www.globe.gov/GaN/report.html Тази страница ще бъде активна от 16 март до 7 април 2009 година.
5. Представете наблюдателните бланки на учителя по физика и астрономия за подготвяне на обща наблюдателна бланка за учениците от обсерваторията.
Условия за безопасност
Задължително спазвайте правилата за безопасна работа и се уверете,че вашите деца ги знаят и се съобразяват с тях.
1. Задължително условие при всяко нощно наблюдение е учениците да бъдат придружени от родител; настойник /учител/.Тази инициатива е посветена на съвместна работа на учениците с тяхното семейство.
2. Когато избирате място за наблюдение се уверете, че то е далеч от автомобилния трафик, и е обезопасена тераса т.е далеч от всяка възможна опасност за здравето и живота на вашето дете.
3. Облечете се според метеорологичните условия /осигурете си топли дрехи/.
Забележка: Колкото повече наблюдателни данни бъдат събрани, толкова по-точна ще е картата на светлинното замърсяване. Не забравяйте, че различни наблюдения се считат онези, чието местоположение се различава поне с 1 км.
№ | Дата | Час, мин | Номер | Адрес или координати на мястото на наблюдението | |
Географска ширина | Географска дължина | ||||
1 | | | | | |
2 | | | | | |
3 | | | | | |
4 | | | | | |
5 | | | | | |
6 | | | | | |
7 | | | | | |
8 | | | | | |
9 | | | | | |
10 | | | | | |
11 | | | | | |
12 | | | | | |
13 | | | | | |
14 | | | | | |
Наблюдателна бланка на екип Ученик:...........................................................................
Родител:...............................................................................

Ессен,Германия-Силистра, България
http://www.didaktik.physik.uni-due.de/IYA2009/IYA2009-SunsPosition.html
http://www.astronomie-und-internet.de/IYA2009/sun/view_table0647.php
6,47h, 24 април 2009 г.
http://www.astronomie-und-internet.de/IYA2009/sun/view_table1556.php
15.56, 24 април 2009 г.
http://www.facebook.com/profile.php?id=1396428689&ref=profile#/album.php?aid=2012311&id=1396428689
фoтоалбум
2. Определяне на паралакса на Луната
http://www.didaktik.physik.uni-due.de/IYA2009/IYA2009-MoonsParallax.html