петък, 19 юни 2009 г.

35 Астроконференция -Варна 26-28 юни 2009 г,


Заявка за участие в СЕСИЯ В
Доклад на Тема: Международен проект за измерване на разстоянието до Луната
(по инициатива на проф. Бакхаус от University of Duisburg, гр. Есен, Германия)
Автори на доклада:
Павлина Павлова-ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Джулия Неделчева –ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Лора Абед Ал-Уахаб -ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Представяне: PowerPoint Presentation
Време за представяне: 10 мин.


РЕЗЮМЕ
На 30/31.05.2009 трябваше да направим снимки на Луната, Сатурн и Регул от Лъв, като трите космически обекта трябваше да се намират на една снимка. Целта на проекта беше да се измери разстоянието от Луната до Земята. За целта трябваше да бъдат направени снимки на Луната, Сатурн и Регул от Лъв в определени часове, от различни точки на света. Обсерваторията НАО „Галилео Галилей” , Силистра взе участие в този проект. На 27.05.2009 трябваше да бъдат направени пробни снимки на Луната и Кастор и Полукс от Близнаци в 21.00 UT ( други възможни дати бяха 03.05.2009- Луната, Сатурн и Регул в определените часове за 30/31.05.2009; или на 17.05.2009 в 02.00 UT – Луната и Юпитер). Поради лошо време ние не можахме да направим пробни снимки.

На 30/31.05.2009 часовете, които трябваше да се направят снимки бяха 12.00 UT, 17.00 UT, 20.00 UT, 22.00 UT и 02.00 UT. За България удобни часове бяха 20.00 UT, 22.00 UT ,но в 20.00 UT имаше все още облаци тъй като времето беше лошо цял ден. В 23.30 местно време небето се изчисти и ние имахме възможност да направим снимки. Снимките трябваше да започнат да се правят 15 минути преди и след дадения час. Като снимките се правеха през 5 минути. След направата на снимките трябваше да свалим дигитални координати на Луната, Сатурн и Регул от Лъв от тях, като за целта проф. Бакхаус беше предоставил на всички участници в проекта програма, с която можехме да свалим тези координати от снимките. Получените данни ние качихме в сайта на проекта .

От проекта научихме как се правят снимки на космически обекти, какво са дигитални координати и как да свалим такива координати на обект от снимка.

Интернет страница на проекта: http://www.didaktik.physik.uni-due.de/IYA2009/IYA2009-MoonsParallax.html
Интернет страница с получените данни: http://www.astronomie-und-internet.de/IYA2009/moon/view_table22UT.php


Заявка за участие в СЕСИЯ В
Постер на Тема: Наблюдателна експедиция „Прсеиди 2008”
(наблюдателна експедиция до месността «Царска милост», с. Ветрен)

Автори на постера:
Джулия Емилова Неделчева- ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра


Представяне: Постер

Постерът представя проведена на Наблюдателна експедиция „Персеиди 2008” в с. Ветрен на 10-13 .08.08г. с членове на астроклуб Персей. Включен е снимков материал, данни от проведените нощни (и дневни) наблюдения на Метеорен поток Персеиди 2008г.
Заявка за участие в СЕСИЯ В
Съобщение на Тема: Светлинно замърсяване
(инициатива от календара на НАО-Силистра, посветена СГА-2009)
Автори на съобщението:
Енислав Еников-ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Любомир Стоянов –ПГСУАУ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Представяне: PowerPoint Presentation
Време за представяне: 10 мин.
РЕЗЮМЕ
Изследването на светлинното замърсяване беше планирано и проведено в три последователни месеца (февруари, март и април), по новолуние. Основната цел на инициативата кореспондира с ключовите цели, които стоят пред СГА-2009, а конкретната беше насочване на вниманието на учениците, техните родители и обществеността към глобален проблем, от местно значение.
Преди стартиране на инициативата беше направено проучване на желанието на учениците(3-12клас), и техните родители да се включат в него! След това бяха сформирани екипи учител-ученик. За всеки етап от наблюдателните изследвания бяха подготвени Образователно- информационни пакети, чрез които всяка седмица учениците се превръщаха в учители на своите родители!
През февруари беше направено наблюдение на звездно небе за начинаещите екипи: запознаване със съзвездия, звездна величина и видими обекти от дълбокото небе.
През март беше организирано и проведено визуално наблюдение на съзвездието Орион и оценена граничната звездна величина по метод предложен от глобалната инициатива Globe at Night (сравняване с шаблонни изображения).

През април за оценка на беше използвано съзвездието Малка мечка, а за сравнение шаблони от инициативата How many stars? http://hms.sternhell.at/hms.php?page=pages/main&lang=English&country=Worldwide
Данни и резултати от направените изследвания са изпратени и поместени на официалните сайтове на инициативите за Черно небе:

Работата по тези изследвания ни научи, че астрономията и респективно ние-младите хора притежаваме силата да насочим общественото внимание към ключови проблеми на околната среда; че управниците в нашия град активно и отговорно отговарят на нуждата от природо съобразен начин на живот (голяма част от новопоставените в града ни осветителни тела са обезопасени)
Заявка за участие в СЕСИЯ В
Доклад на Тема: Международен проект за измерване на радиуса на Земята
(съвместна екипна работа на ЕГ и НАО –Силистра, по инициатива на проф. Бакхаус от University of Duisburg, гр. Есен, Германия)
Автори на доклада:
Павлина Павлова-ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Джулия Неделчева –ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Лора Абед Ал-Уахаб -ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Представяне: PowerPoint Presentation Време за представяне: 10 мин.
РЕЗЮМЕ
На 24.04.2009 обсерваторията НАО „Галилео Галилей”, Силистра взе участие в Международния проект за измерване на радиуса на Земята. Чрез наблюдение на движението на Слънцето над хоризонта от различни точки на света ние успяхме да измерим радиуси близки до радиуса. Ние извършихме наблюдението на движението на Слънцето над хоризонта от 06.00 UT до 16.30 UT. В часовете 06.47 UT, 15.56 UT, 22.29 UT всяко място, където се наблюдаваше Слънцето трябваше да отбележи мястото на слънцето над хоризонта. За България часовете, в които ние можехме да наблюдаваме движението на Слънцето бяха 06.47 UT и 15.56 UT. На милиметровата хартия начертахме координатна система, от която по късно свалихме координатите на Слънцето в определените часове. Координатната система ориентирахме по магнитния полюс на Земята, като необходимата корекция за географския полюс беше направена при обработката на резултатите. От 06.00 UT до 16.30 UT отбелязвахме положението на Слънцето над хоризонта на всеки 5 минути, като между 06.44 UT и 06.50 UT; и между 15.52 UT и 16.00 UT отбелязвахме положението на слънцето на всяка една минута, за по голяма точност. След края на наблюдението, координатите въведохме в програма предоставена ни от проф. Бакхаус, чрез която изчислихме азимута и височината на Слънцето над хоризонта. Тези данни въведохме в сайта на проекта, където можехме да видим измерените от нас радиуси в различните часове (таблиците).
От участието си в проекта научихме, как можем да измерим радиуса на Земята чрез наблюдение на Слънцето, какво е азимут и височина на Слънцето над хоризонта, какво е опита на Ератостен и какво е гномон. При участието си в този проект ние също имахме шанс да работим в екип.
Интернет страница на проекта http://www.didaktik.physik.uni-due.de/IYA2009/IYA2009-SunsPosition.html
Интернет страница с получените данни: http://www.astronomie-und-internet.de/IYA2009/sun/
Заявка за участие в СЕСИЯ А
Постер на Тема: Един астрономически урок по национална гордост

Автори на постера:
Пламена Еникова-ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Анна Стефанова –ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра

Джулия Емилова Неделчева - ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра

Представяне: Постер

Постерът представя Експонирането Изложби:
· „Българската следа в науката” – постоянна; Постерни пана, предоставени от Националния политехнически музейпредставящи българските имена и техният принос в областта на физиката, астрономията,математиката, химията, медицината, космическите технологии и полети, самолетостроенето и др.
· „Астрономически уреди” – пътуваща
· „Колекция от сали, минерали и кристали от Земята и извън нея” – постоянна; дарителска.
Тези изложби са свързани с разработени популярни лекции за ученици и граждани. Предизвикаха висок обществен и медиен интерес към астрономията като наука и към приноса на Галилей.
Заявка за участие в СЕСИЯ A
Постер на Тема: Изкуство в науката и наука в изкуството
(инициатива от календара на НАО-Силистра, посветена СГА-2009)

Автори на постера:
Росица .Иванова -ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Ива Стоянова –ПМГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра
Джулия Емилова Неделчева - ЕГ, Астроклуб “Персей” към НАО-Силистра



Представяне: Постер
РЕЗЮМЕ
Ежегодно кръжочниците в НАО провеждат срещата- разговор с писател-фантаст по повод патронния празник на НАО „Галилео Галилей” в световната година на астрономията.
Дата и място на провеждане: 19.02.2009г., в „ Звездна зала” на НАО „Галилео Галилей” гр. Силистра.
Участници: Ученици от клуб „Персей”-НАО; ученици от кръжок „Звезден пътешественик-НАО
Гости: Красимир Крумов ; Красимира Нягулова; Росица Вълкова библиотека „Партений Павлович”.
Откриване- представяне на гостите с Авторски Видеокип за Галилео Галилей;
Представяне на част от пиесата на Дъглас Адамс „Ресторант на края на вселената”;
Беседа-разговор с писателя-фантаст Красимир Крумов за взаимната връзка между астрономия и изкуство;
Представяне на книги и публицистични материали свързани с астрономията и живота на Галилео Галилей предоставни от библиотека „Партений Павлович”;
Представяне на Радиопредавания за Галилео Галилей
Закриване с видеофилм „От среброто до силикона” (CD “Eyes on the skies”)






вторник, 2 юни 2009 г.

Нашите приятели -4 г клас ОУ Иван Вазов

http://uchenicite1998.blogspot.com/
Учениците от 4г клас на ОУ "Иван вазов", с класен ръководител г-жа Нели Стоянова са дългогодишни активни участници както в обучителните извънучилищни групи в НАО, така и в инициативите посветени на отбелязването на Световната година на астрономията. Те бяха сред челните редици при подготовката на Детският празник "Усещане за вселената".

Последни новини: НАО "Галилео Галилей" оцеля

ДЕТСКИ ПРАЗНИК „УСЕЩАНЕ ЗА ВСЕЛЕНАТА”-беше проведен на 01 ЮНИ 2009Г. По инициатива на НАО „Галилео Галилей”, със съдействието на РИО на МОН и Отдел „Образование”-Силистра и финансовата подкрепа на Е.ОН- България

Една световна идея: През 2009 година, посветена на астрономията, в целия свят се планират и провеждат глобални инициативи, целящи:

  • да се даде шанс и възможност на всички хора на Земята да участват във вълнуващата научна и технологична революция, започната от Галилей;
  • да почувстват вълнение от собственото си откритие, чрез наблюдение през телескоп и да изпитат удовлетворение от полученото знание за Вселената.

Това ще помогне на хората да осъзнаят своето място във Вселената и да получат собствено усещане за нейната красота.

Основен акцент на тези инициативи са младите хора.

Чрез подобряване на формалното и неформалното обучение по астрономия в училища, научни центрове, планетариуми и музеи ще се осигури поглед към науката и работата на изследователите и по такъв начин ще се стимулират младите хора за професионална реализация в областта на природните науки и технологиите.

Една от ключовите инициативи „Усещане за Вселента” предвижда повеждането на Детски празници, на който чрез игри, песни и рисунки деца деца на възраст 7-12 год. да покажат своето усещане и да изразят своето отношение за красотата, хармонията и грандиозността на Вселената.

Организация: Дейно участие при организирането на празника взеха общински служители от Отдел „Образование”: г-жа Атанаска Атанасова, ........, Директорът на НАО „Галилео Галилей” г-жа Марлена Любенова, Нели Иванова - учител в НАО, г-жа Йорданка Маринова - преподавател в ЦУТНТ и ученици-кръжочноци в НАО. Инициативата стана възможен благодарение на финансовата подкрепа на Е.ОН- България, които предоставиха 1000 лева за материали и награди и Община Силистра осигурила ...... лева за озвучаване и сценични изяви на малките деца от нашия град.

Място на провеждане: Централен площад –гр. Силистра.

Време на провеждане: 01. 06. 2009г., от 09.00 часа

Начин на провеждане: След разпространение на регламента и условията за участие, всички заявили желание за участие, бяха поканени на посещение в НАО (27-30 май 2009г., по предварителна заявка на тел: 824139 ), от където да почерпят идеи и вдъхновение. В деня на празника бяха обособени щандове /спирки /мисии и др., тематично обособени, според всяка от планираните дейности, така че да се осигури максимално най-голям обхват от интересите и желанията на децата за изява. Бяха подготвени и разпространявани брошури с информация в помощ на онези, които проявяват траен интерес към астрономията и биха желали да оплзотворят сободното си време, като развиват тези си интереси и задълбочават знанията си за заобикалящата ни, но все пак толкова далечна и необозрима Вселена.


Дейности, щандове и изяви:

· Дефиле с космически, карнавални костюми: Деца от 6 детски градини атрактивно облечени като ”Двойници на известни учени”, „Извънземни”, „Космически обекти” и др. взеха участие в празнично трилъчево дефиле, чийто финал на Централния градски площад даде ефктно начало на този празник.

С невероятни костюми на извънземни жители се представиха участниците в астрогрупа "Звезден пътешественик" 5 клас, към НАО "Галилео Галилей"- ученици от 5б клас на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий": Димитър Плугаров, Симона Димитрова, Кристиана, Мая Манолова, Теодора Димитрова, Нора Христова


  • Спирка „Аз рисувам Вселената”: Конкурс за детска рисунка върху асфалт “Небесно огледалце” и комикс върху тапет “Космически приключения” (филм за астрономическия телевизор в НАО). Децата с извени заложби в изобразителното изкуство и техните учители, намериха поле за изява.
Отговорници: Членове постоянно действащ през учебната година на Астроклуб "Персей" към НАО: Росица Димитрова (10 клас, ПМГ), Джулия Неделчева (9 клас, ЕГ), Богомил Липчев (10б клас, ПМГ)

  • Спирка „Космическа мисия: Познание”: Състезателни кръстословици и судоку.
Отговорници за провеждането и съставители : Членове постоянно действащ през учебната година на Астроклуб "Персей" към НАО: Калоян Събчев (ПМГ), Ива Стоянова (ЕГ)
  • Спирка „Забавни демонстрации”: Ще бъдат демонстрирани опти Из интергалактическото менюто на “Ресторант на края на Вселената”
Отговорници: Членове на постоянно действащи през учебната година групи към НАО "Звездни изследователи" 5-8 клас, "Занимателна астрономия" 4 клас:
Вирджиния Михайлова (7 клас, ОУ "Иван Вазов") -"Дупка в ръката"
Пресияна Хараламбиева (5 клас, ОУ "Св. Св. Кирил и Методий") - "Скривалище зад огледало"
Преслава Йорданова (6а клас, ОУ "Иван Вазов") - "Спектър от перце" и "Духче в замъка"
Ивета Аврамова (6а клас, ОУ "Иван Вазов") - "Спектър от перце" и "Духче в замъка"
Галина Иванова (6а клас, ОУ "Иван вазов") - "Слънчев спекър"
Ива Иванова (4г клас, ОУ "Иван Вазов") - "Водна роза", "Клоун на равновесието"
  • Спирка „Космохимия”
  • Изложба от макети и уреди и Демонстрационно моделиране “Знам и мога”- окраса за детската стая и забавни детски играчки; изработване на космическа ракета и совалка, марсиански вседеход и нанороувър, слънчева печка, слънчев часовник, съзвездия, планетата Сатурн и др.
Отговорници за провеждането : Членове на постоянно действащи през учебната година към НАО групи "Занимателна астрономия" 4 клас, Астроклуб "Персей" - 9- 13 клас, :
  • Наблюдение с телескоп на Слънце и земни обекти.
Отговорници за провеждането : Членове постоянно действащ през учебната година на Астроклуб "Персей" към НАО: Пламена Еникова (10 клас, ПМГ) - наблюдение с телескоп
Лора Абед Ал-Уахаб (10 клас, ЕГ) - Наблюдение и регистриране на видимото денонощно движението на Слънцето по небосвода, с цел определяне на радуса на Земята
  • Снимки от празника може да разгледате тук: