вторник, 10 ноември 2009 г.
понеделник, 2 ноември 2009 г.
сряда, 21 октомври 2009 г.
Галилееви нощи
петък, 25 септември 2009 г.
четвъртък, 17 септември 2009 г.
"Нощ на учените"-25. 09. 2009г
Целта на всички прояви в европейските страни е да се предизвика широк интерес към учените и тяхната роля за икономическото и социално развитие на обществото, както и за повишаване качеството на живот. Различните събития ще дадат възможност на децата и техните родители да видят учените в по-различна светлина от тази, в които обществеността обикновено ги вижда и възприема - пред научна апаратура или компютри, в лаборатории и научни зали или на конференции и симпозиуми...
В България, проектът, посветен на Нощта на учените 2009 - STAR NIGHT, се реализира от консорциум с участници: Технически университет - София (координатор), Клуб "Млади Таланти", ДИПКУ на Тракийския университет - Стара Загора, Русенски университет "Ангел Кънчев", Съюз на българските астрономи, Медицински университет - Пловдив, Община Пловдив и Академията за танцово, музикално и изобразително изкуство и с партньорството на национално и местно ниво със Съюза на учените в България, Съюза на физиците в България, музеи, общини и много други организации.
На 25 септември 2009 г. са предвидени различни забавни прояви в София, Пловдив, Русе, Стара Загора, Варна, Шумен, Ямбол, Силистра, Плевен, Хасково и Димитровград. Голяма част от тях са свързани с Международната година на астрономията 2009, 30 години от полета в Космоса на първия български космонавт Георги Иванов и на 140-годишнината от основаването на основната и най-стара научна институция у нас - Българската академия на науките. Разнообразната програма включва изложби, награждаване на победителите в обявените конкурси за млади хора, забавни демонстрации в Кабинетите по любопитство, научни шоута, прожекция на филми, музикални и поетични изпълнения на учени и т.н.
В Силистра проектът се води от Народна астрономическа обсерватория "Галилео Галилей", по инициатива на Директорката г-жа Марлена Любенова и Председател на Съюза на физиците в България-клон Силистра. Екипът работещ по организацията и провеждането на събитието в Силистра включва още г-н Марин Ботев- член на управителния съвет на СФБ, на ръководството на СФБ-клон Силистра, физик, дългогодишен експерт по физика, Началник на отдел "Инспектиране и организационно-методическа дейност" в РИО на МОМН; г-жа Нели Иванова -учител по физика и астрономия в НАО "Галилео Галией". Подготовката се координира с г-жа Карина Ангелакова от Клуб "Млади таланти". Предвидени са срещи-разговор със специалисти и любители астрономи: Иван Иванов-до скоро Директор на Варненската НАОП "Николай Коперник", членове на астро фотографска група "Ловци на небесни съкровища", Астро клуб от Букурещ със съдействието на астролюбителя Ивайло Динев, ученически олимпийски отбор по астрономия от гр. Русе с ръководител г-жа Даниела Иванова, бивши и настоящи членове на Астроклуб "Персей" от Силистра; забавни демонстрации в Кабинет по любопитство и други. Желанието на организаторите е да се осъществи Скайп-мост с бивши членове на Астроклуб "Персей", които са студенти в момента или научната им дейност не позволява и нямат възможност да присъстват на срещата. Интерес проявяват и ученици от Кубрат.
25. 09. 2009г.
Програма
Изложби 18:00 – 19:00 часа
18:00 часа, зала 5 на НАО:
„Българската следа в науката” – постерна, на Национален Политехнически музей София;
„Стари уреди и учебници по физика” –музейна.
18:30 – 19:00 часа, фоайе на НАО
„Вселената на Земята” фотоизложба –откриване.
Виж снимки!
19:00-19:15 часа Представяне на участниците и гостите-презентация;
20:00-20:20 часа „Любителска астрофотография” -Камен Фърлинков -член на групата „Ловци на небесни съкровища”; представяне на постоянната изложба от астрофотографии
20:20-20:40 часа –„Небето е без граници” - Ивайло Динев – член на астроклуб „Персей”- Силистра; Предствяне на дейността на Астроклуб –Букурещ за трансгранично приятелство.
20:40-21:00 часа „Кабинети по любопитство” – демонстриране на любопитни опити-представени от най-младите членове на клуб „Персей”
21:00-21:30 часа Скайп връзка с членове на клуб „Персей”, извън Силистра и извън България-студенти по инженерна физика, по астрономия, по телекомуникации и др., изследователи и откриватели на нови планети;
21:30-22:00 часа „Звездите греят еднакво за всички нас” -наблюдение на звездното небе
Виж снимки
вторник, 11 август 2009 г.
петък, 19 юни 2009 г.
35 Астроконференция -Варна 26-28 юни 2009 г,
На 30/31.05.2009 часовете, които трябваше да се направят снимки бяха 12.00 UT, 17.00 UT, 20.00 UT, 22.00 UT и 02.00 UT. За България удобни часове бяха 20.00 UT, 22.00 UT ,но в 20.00 UT имаше все още облаци тъй като времето беше лошо цял ден. В 23.30 местно време небето се изчисти и ние имахме възможност да направим снимки. Снимките трябваше да започнат да се правят 15 минути преди и след дадения час. Като снимките се правеха през 5 минути. След направата на снимките трябваше да свалим дигитални координати на Луната, Сатурн и Регул от Лъв от тях, като за целта проф. Бакхаус беше предоставил на всички участници в проекта програма, с която можехме да свалим тези координати от снимките. Получените данни ние качихме в сайта на проекта .
От проекта научихме как се правят снимки на космически обекти, какво са дигитални координати и как да свалим такива координати на обект от снимка.
вторник, 2 юни 2009 г.
Нашите приятели -4 г клас ОУ Иван Вазов
Учениците от 4г клас на ОУ "Иван вазов", с класен ръководител г-жа Нели Стоянова са дългогодишни активни участници както в обучителните извънучилищни групи в НАО, така и в инициативите посветени на отбелязването на Световната година на астрономията. Те бяха сред челните редици при подготовката на Детският празник "Усещане за вселената".
Последни новини: НАО "Галилео Галилей" оцеля
ДЕТСКИ ПРАЗНИК „УСЕЩАНЕ ЗА ВСЕЛЕНАТА”-беше проведен на 01 ЮНИ 2009Г. По инициатива на НАО „Галилео Галилей”, със съдействието на РИО на МОН и Отдел „Образование”-Силистра и финансовата подкрепа на Е.ОН- България
Една световна идея: През 2009 година, посветена на астрономията, в целия свят се планират и провеждат глобални инициативи, целящи:
- да се даде шанс и възможност на всички хора на Земята да участват във вълнуващата научна и технологична революция, започната от Галилей;
- да почувстват вълнение от собственото си откритие, чрез наблюдение през телескоп и да изпитат удовлетворение от полученото знание за Вселената.
Това ще помогне на хората да осъзнаят своето място във Вселената и да получат собствено усещане за нейната красота.
Основен акцент на тези инициативи са младите хора.
Чрез подобряване на формалното и неформалното обучение по астрономия в училища, научни центрове, планетариуми и музеи ще се осигури поглед към науката и работата на изследователите и по такъв начин ще се стимулират младите хора за професионална реализация в областта на природните науки и технологиите.
Една от ключовите инициативи „Усещане за Вселента” предвижда повеждането на Детски празници, на който чрез игри, песни и рисунки деца деца на възраст 7-12 год. да покажат своето усещане и да изразят своето отношение за красотата, хармонията и грандиозността на Вселената.
Организация: Дейно участие при организирането на празника взеха общински служители от Отдел „Образование”: г-жа Атанаска Атанасова, ........, Директорът на НАО „Галилео Галилей” г-жа Марлена Любенова, Нели Иванова - учител в НАО, г-жа Йорданка Маринова - преподавател в ЦУТНТ и ученици-кръжочноци в НАО. Инициативата стана възможен благодарение на финансовата подкрепа на Е.ОН- България, които предоставиха 1000 лева за материали и награди и Община Силистра осигурила ...... лева за озвучаване и сценични изяви на малките деца от нашия град.
Място на провеждане: Централен площад –гр. Силистра.
Време на провеждане: 01. 06. 2009г., от 09.00 часа
· Дефиле с космически, карнавални костюми: Деца от 6 детски градини атрактивно облечени като ”Двойници на известни учени”, „Извънземни”, „Космически обекти” и др. взеха участие в празнично трилъчево дефиле, чийто финал на Централния градски площад даде ефктно начало на този празник.
С невероятни костюми на извънземни жители се представиха участниците в астрогрупа "Звезден пътешественик" 5 клас, към НАО "Галилео Галилей"- ученици от 5б клас на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий": Димитър Плугаров, Симона Димитрова, Кристиана, Мая Манолова, Теодора Димитрова, Нора Христова
- Спирка „Аз рисувам Вселената”: Конкурс за детска рисунка върху асфалт “Небесно огледалце” и комикс върху тапет “Космически приключения” (филм за астрономическия телевизор в НАО). Децата с извени заложби в изобразителното изкуство и техните учители, намериха поле за изява.
- Спирка „Космическа мисия: Познание”: Състезателни кръстословици и судоку.
- Спирка „Забавни демонстрации”: Ще бъдат демонстрирани опти Из интергалактическото менюто на “Ресторант на края на Вселената”
Вирджиния Михайлова (7 клас, ОУ "Иван Вазов") -"Дупка в ръката"
Пресияна Хараламбиева (5 клас, ОУ "Св. Св. Кирил и Методий") - "Скривалище зад огледало"
Преслава Йорданова (6а клас, ОУ "Иван Вазов") - "Спектър от перце" и "Духче в замъка"
Ивета Аврамова (6а клас, ОУ "Иван Вазов") - "Спектър от перце" и "Духче в замъка"
Галина Иванова (6а клас, ОУ "Иван вазов") - "Слънчев спекър"
Ива Иванова (4г клас, ОУ "Иван Вазов") - "Водна роза", "Клоун на равновесието"
- Спирка „Космохимия”
- Изложба от макети и уреди и Демонстрационно моделиране “Знам и мога”- окраса за детската стая и забавни детски играчки; изработване на космическа ракета и совалка, марсиански вседеход и нанороувър, слънчева печка, слънчев часовник, съзвездия, планетата Сатурн и др.
- Наблюдение с телескоп на Слънце и земни обекти.
Лора Абед Ал-Уахаб (10 клас, ЕГ) - Наблюдение и регистриране на видимото денонощно движението на Слънцето по небосвода, с цел определяне на радуса на Земята
- Снимки от празника може да разгледате тук:
петък, 15 май 2009 г.
Globe at Night 16-28 mart 2009
Наблюдателен гид
Уважаеми родители, участници в Глобалния проект „Земното кълбо през нощта”, предлагаме ви един много интересен и лесен начин да станете част от световното общество на любителите астрономи.
С тази инициатива искаме да насърчим ученици от различни възрасти, да приложат наученото в извънкалсните групи по астрономия в НАО „Галилео Галилей”- Силистра, като проведат научно изследване в градски условия на зависимостта между звездната величина на видимите звезди и светлинното замърсяване над нашия град.
Тъй като наблюдението ще се проведе в ранните часове на вечерта, считаме че това дава добра възможност да направим Вас, техните родители съпричастни както с дейностите на вашите деца, така и с проблема за светлинното замърсяване и неговите екологични последици.
Идеята е свързана с това, да се сформират семейни наблюдателни екипи (ученик-родител/и, настойник/ци), които да проведат наблюдение на съзвездието Орион. Екипите ще научат,че звездите имат различни звезди величини (блясък) и че това дава възможност на учените да изучават светлинното замърсяване.
Като използват данните от своите наблюдения, екипите, респективно учениците ще участват в създаването на база данни. Тази база данни ще бъде отчетена и анализирана в местен и национален мащаб и сравнена със световната такава.
Образователни цели, които ще бъдат постигнати
Екипите ще:
1. Използват познанията си за географски координати, за да определят точното си местоположение.
2. Локализират съзвездието Орион, като използват звездни карти.
3. Определят граничната звездна величина на най-ярките звезди, видими от съответното наблюдателно място.
4. Анализират специфична база данни.
5. Направят изводи от картата на светлинното замърсяване.
Необходими материали
1. Информационно-образователен пакет.
2. Нещо за писане (молив или химикал).
3. Нещо, на което да се пише (наблюдателна бланка).
4. Фнерче за нощни наблюдения (обезопасено с чевена светлина, която не дразни очите и не нарушава тяхната адаптация).
5. GPS уред, уеб страницата Мапорама (www. maporama.com)
Забележка: Инициативата е достъпна за всеки, който живее или работи в една от 110-те държави, присъединили се към програмата GLOBE
Пет лесни стъпки за успешно реализиране на вашето изследване.
1. Предварително: При всяко наблюдение е необходимо да се знаят точните координати на мястото на наблюдението, в случая това е къщата, блока или друго място. Тези координати могат да се получат, ако имате GPS или като използвате възможностите на някои от страниците: http://www.globe.gov/GaN/observe_latlong.html
www.maporama.com
2. Открийте съзвездието Орион върху звезното небе след залеза на Слънцето в интервала 19 часа – 23 часа всяка вечер от 16 до 28 март:
· Отидете на открита наблюдателна площадка на НАО „Галилео Галилей” – Силистра, на 26.03. 2009г. в 19. 00 ч., а през останалите нощи на тъмно място, от което се открива изглед към южния хоризонт -селска нива,балкон,двор.
· Постойте поне 10 мин. на открито и на тъмно, за да свикнат вашите очи с тъмнината;
· Открийте Орион на небето (за тази стъпка могат да ви помогнат вашите деца).
3. Сравнете наблюдаваното небе със звездните карти от пакета и направете оценка.
4. Запишете вашите данни в наблюдателната бланка на екипа. Изпратете резултата на страницата http://www.globe.gov/GaN/report.html Тази страница ще бъде активна от 16 март до 7 април 2009 година.
5. Представете наблюдателните бланки на учителя по физика и астрономия за подготвяне на обща наблюдателна бланка за учениците от обсерваторията.
Условия за безопасност
Задължително спазвайте правилата за безопасна работа и се уверете,че вашите деца ги знаят и се съобразяват с тях.
1. Задължително условие при всяко нощно наблюдение е учениците да бъдат придружени от родител; настойник /учител/.Тази инициатива е посветена на съвместна работа на учениците с тяхното семейство.
2. Когато избирате място за наблюдение се уверете, че то е далеч от автомобилния трафик, и е обезопасена тераса т.е далеч от всяка възможна опасност за здравето и живота на вашето дете.
3. Облечете се според метеорологичните условия /осигурете си топли дрехи/.
Забележка: Колкото повече наблюдателни данни бъдат събрани, толкова по-точна ще е картата на светлинното замърсяване. Не забравяйте, че различни наблюдения се считат онези, чието местоположение се различава поне с 1 км.
№ | Дата | Час, мин | Номер | Адрес или координати на мястото на наблюдението | |
Географска ширина | Географска дължина | ||||
1 | | | | | |
2 | | | | | |
3 | | | | | |
4 | | | | | |
5 | | | | | |
6 | | | | | |
7 | | | | | |
8 | | | | | |
9 | | | | | |
10 | | | | | |
11 | | | | | |
12 | | | | | |
13 | | | | | |
14 | | | | | |
Наблюдателна бланка на екип Ученик:...........................................................................
Родител:...............................................................................
Ессен,Германия-Силистра, България
http://www.didaktik.physik.uni-due.de/IYA2009/IYA2009-SunsPosition.html
Резултатите от нашите наблюдения са публикувани на тези адреси:
http://www.astronomie-und-internet.de/IYA2009/sun/view_table0647.php
6,47h, 24 април 2009 г.
http://www.astronomie-und-internet.de/IYA2009/sun/view_table1556.php
15.56, 24 април 2009 г.
http://www.facebook.com/profile.php?id=1396428689&ref=profile#/album.php?aid=2012311&id=1396428689
фoтоалбум
2. Определяне на паралакса на Луната
http://www.didaktik.physik.uni-due.de/IYA2009/IYA2009-MoonsParallax.html