петък, 15 май 2009 г.

Globe at Night 16-28 mart 2009

http://www.globe.gov/GaN

Наблюдателен гид

Уважаеми родители, участници в Глобалния проект „Земното кълбо през нощта”, предлагаме ви един много интересен и лесен начин да станете част от световното общество на любителите астрономи.

С тази инициатива искаме да насърчим ученици от различни възрасти, да приложат наученото в извънкалсните групи по астрономия в НАО „Галилео Галилей”- Силистра, като проведат научно изследване в градски условия на зависимостта между звездната величина на видимите звезди и светлинното замърсяване над нашия град.

Тъй като наблюдението ще се проведе в ранните часове на вечерта, считаме че това дава добра възможност да направим Вас, техните родители съпричастни както с дейностите на вашите деца, така и с проблема за светлинното замърсяване и неговите екологични последици.

Идеята е свързана с това, да се сформират семейни наблюдателни екипи (ученик-родител/и, настойник/ци), които да проведат наблюдение на съзвездието Орион. Екипите ще научат,че звездите имат различни звезди величини (блясък) и че това дава възможност на учените да изучават светлинното замърсяване.

Като използват данните от своите наблюдения, екипите, респективно учениците ще участват в създаването на база данни. Тази база данни ще бъде отчетена и анализирана в местен и национален мащаб и сравнена със световната такава.

Образователни цели, които ще бъдат постигнати

Екипите ще:

1. Използват познанията си за географски координати, за да определят точното си местоположение.

2. Локализират съзвездието Орион, като използват звездни карти.

3. Определят граничната звездна величина на най-ярките звезди, видими от съответното наблюдателно място.

4. Анализират специфична база данни.

5. Направят изводи от картата на светлинното замърсяване.

Необходими материали

1. Информационно-образователен пакет.

2. Нещо за писане (молив или химикал).

3. Нещо, на което да се пише (наблюдателна бланка).

4. Фнерче за нощни наблюдения (обезопасено с чевена светлина, която не дразни очите и не нарушава тяхната адаптация).

5. GPS уред, уеб страницата Мапорама (www. maporama.com)

Забележка: Инициативата е достъпна за всеки, който живее или работи в една от 110-те държави, присъединили се към програмата GLOBE

Пет лесни стъпки за успешно реализиране на вашето изследване.

1. Предварително: При всяко наблюдение е необходимо да се знаят точните координати на мястото на наблюдението, в случая това е къщата, блока или друго място. Тези координати могат да се получат, ако имате GPS или като използвате възможностите на някои от страниците: http://www.globe.gov/GaN/observe_latlong.html

www.maporama.com

2. Открийте съзвездието Орион върху звезното небе след залеза на Слънцето в интервала 19 часа – 23 часа всяка вечер от 16 до 28 март:

· Отидете на открита наблюдателна площадка на НАО „Галилео Галилей” – Силистра, на 26.03. 2009г. в 19. 00 ч., а през останалите нощи на тъмно място, от което се открива изглед към южния хоризонт -селска нива,балкон,двор.

· Постойте поне 10 мин. на открито и на тъмно, за да свикнат вашите очи с тъмнината;

· Открийте Орион на небето (за тази стъпка могат да ви помогнат вашите деца).

3. Сравнете наблюдаваното небе със звездните карти от пакета и направете оценка.

4. Запишете вашите данни в наблюдателната бланка на екипа. Изпратете резултата на страницата http://www.globe.gov/GaN/report.html Тази страница ще бъде активна от 16 март до 7 април 2009 година.

5. Представете наблюдателните бланки на учителя по физика и астрономия за подготвяне на обща наблюдателна бланка за учениците от обсерваторията.

Условия за безопасност

Задължително спазвайте правилата за безопасна работа и се уверете,че вашите деца ги знаят и се съобразяват с тях.

1. Задължително условие при всяко нощно наблюдение е учениците да бъдат придружени от родител; настойник /учител/.Тази инициатива е посветена на съвместна работа на учениците с тяхното семейство.

2. Когато избирате място за наблюдение се уверете, че то е далеч от автомобилния трафик, и е обезопасена тераса т.е далеч от всяка възможна опасност за здравето и живота на вашето дете.

3. Облечете се според метеорологичните условия /осигурете си топли дрехи/.

Забележка: Колкото повече наблюдателни данни бъдат събрани, толкова по-точна ще е картата на светлинното замърсяване. Не забравяйте, че различни наблюдения се считат онези, чието местоположение се различава поне с 1 км.


Дата

Час, мин

Номер
на избрана карта

Адрес

или координати на мястото на наблюдението

Географска ширина

Географска дължина

1






2






3






4






5






6






7






8






9






10






11






12






13






14






Наблюдателна бланка на екип Ученик:...........................................................................

Родител:...............................................................................


Звездни карти,за оценка на светлинното замърсяване



Няма коментари:

Публикуване на коментар